Wiedzy nigdy za dużo...

Mamy nadzieję, że artykuły na tej stronie będą dla Was intersujące.

Przeczytaj zanim wybierzesz kurs czy instruktora

Pojawiają się co jakiś czas pytania czy i jak zweryfikować instruktora? U jakiego instruktora zrobić kurs?
Tego typu wątpliwości to typowy problem przed jakim stają osoby zainteresowane nauką wspinania.
Generalnie sytuacja jest taka, że możemy w Polsce instruktorów wspinaczki podzielić na trzy kategorie:

  1. Instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu (PZA)

  2. Instruktorzy Sportu (IS)

  3. Instruktorzy Rekreacji Ruchowej (IRR)

Z tego grona tylko instruktorzy PZA podlegają stałej weryfikacji i ich uprawnienia nie są dożywotne. Mają oni obowiązek udziału w okresowych unifikacjach.
Instruktorzy sportu i rekreacji, nie podlegają żadnej kontroli i nadzorowi w ich pracy szkoleniowej. Oczywiście ktoś odpowie, że weryfikuje rynek, tak ale jakie on stosuje procedury?

Niebezpieczeństwa gór i wspinania

   Każdy kto trochę intensywniej chodził, nawet tylko turystycznie, po górach nie raz spotkał się z sytuacją gdzie pogoda zmieniła się szybko i radykalnie.  W niskich partiach, na osłoniętym drzewami terenie, dobrze oznaczonym szlaku czujemy się dość pewnie, w wyższych górach gdzie poruszamy się w bardziej eksponowanym terenie taka zmiana pogody może być dla nas sporym problemem.  Narażeni na silne porywy wiatru, otoczeni chmurami lub mgłą, nie mając raków, a lód pod stopami nawet latem w wyższych partiach Tatr nie powinien nikogo dziwić, nie mówiąc już o górach wyższych, szybko orientujemy się, że nasza sytuacja nie stała się różowa. 

Wojtek Kurtyka w Wyborcza.pl

Na stronie Gazety Wyborczej pojawił się kilka dni temu wywiad z Wojtkiem Kurtyką. Wyborcza to oczywiście medium popularne a nie specjalistyczne, więc w zasadzie nie powinna mnie dziwić ilość głosów bezzasadnie krytycznych, wręcz kretyńskich czasami. Wojtek nie epatuje pustą krytyką, tylko ma rzeczowe argumenty i znajomość tematu której nikt rozsądny nie podważa. Jednak głosów, że jego wypowiedź jest megalomańska, nadęta a czasem wręcz chora, jest dużo.

Kursy wspinaczkowe w czasach Covidu

Trwa epidemia na całym w zasadzie świecie. Nie ogranicza się ona tylko do dużych aglomeracji i ma konsekwencje dla nas wszystkich.  W związku z bardzo ograniczoną możliwością wyjazdów zagranicznych, skutkuje  to tym, że miejsca w kraju które były stosunkowo mało atrakcyjne dla typowego turysty stały się zdecydowanie bardziej popularne, a wręcz pożądane.  Czym większa dziura i mniej kontaktu z obcymi, tym jest większe nimi zainteresowanie.

Ma to olbrzymi wpływ na naszą wspinaczkową aktywność zarówno tą indywidualną jak i szkoleniową (kursy wspinaczkowe) z tego względu, że baza noclegowa w skałach czy Tatrach jest mocno ograniczona a zapotrzebowanie w tym roku będzie biło rekordy, ze względu na ograniczenia w kwestii wyjazdów zagranicznych.

Dla tych więc wszystkich którzy, w tym roku planują zrobić kursy skałkowe, a szczególnie taternickie, ważną kwestią jest jak najwcześniejsze rezerwowanie miejsc na nich, bo za miesiąc czy dwa nie będzie już miejsc gdzie moglibyście się zakwaterować w trakcie szkolenia.

Sugerujemy więc nie zwlekać tylko znaleźć to co jeszcze jest dostępne i zarezerwować, to tylko pozornie do lata jest jeszcze wiele czasu.

Działanie w małych grupach niewątpliwie jest też aspektem poprawiającym bezpieczeństwo, ten aspekt przy trwającej epidemii też ma znaczenie dla wielu z Was dlatego też może kursy wspinaczkowe realizowane w skałach czy górach dają nadzieję na realna separację od tłumu innych turystów, co niewątpliwie powoduje też wzrost zainteresowania nimi.

Jeżeli więc chcecie w tym roku się szkolić wspinaczkowo, nie czekajcie z rezerwacją miejsc, bo na tydzień przed nie będzie już miejsc nigdzie.

Pozdrawiam

Krzysiek Wróbel
ABC WSPINANIA

www.abcwspinania.info